برندسازی از طریق ورزش

این مطلب بخشی از سخنرانی من در سومین همایش ملی برندینگ با رویکر مصرف کننده است که در تاریخ 28 و 29 مرداد 94 در مشهد برگزار گردید:

برندسازی در صنعت ایران مقوله ای است که بسیار مورد توجه صاحبان صنایع قرار گرفته است و هر کس به طریقی در تلاش است در این راه قدم بردارد؛ صنعت ورزش نیز از این موج مستثنا نبوده و جسته و گریخته به این سمت در راه است؛ از این رو بر ان شدم تا به طور مجمل چگونگی برند سازی از طریق ورزش را بیان کنم…..

بر اساس امارهای موجود صنعت حمایت مالی در دنیا رو به فزونی است و چیزی حدود 60 میلیارد دلار و یا به عبارتی 20/0000/000/000 میلیارد تومان که از این مبلغ 70 درصد ان در صنعت ورزش سرمایه گذاری شده است (چرا نمیگویم هزینه، چون به اعتقاد من خرج کردن در ورزش یک نوع سرمایه گزاری بلند مدت است).

حال روشهایی را برای حمایت مالی در ورزش با هم مرور می کنیم:

ورود مستقیم به ورزش:

یعنی یک سازمام، موسسه، بانک و … با خرید یک باشگاه، تیم و … به طور مستقیم به ورزش ورود پیدا می کند که از لحاظ استراتژی های بازاریابی به ان تنوع ناهمگون می گویند. (مثل پدیده خراسان، پیکان، مهرام و …)

در این راهبرد سازمان متقاضی ورود مستقیم بایستی دارای زیرساختهای مادی و مالی خوبی باشد و متولیان امر بایستی به خود ورزش نیز علاقمند باشند. چون در غیر این صورت بعد از مدتی به دلایل مختلف از کورس رقابت کنار خواهد رفت.

از طریق حمایت کردن ورزش:

این امر می تواند مالی، مادی و یا حتی معنوی باشد. اما روشهایی در این نوع ورود به برندسازی از طریق ورزش وجود دارد:

– حمایت از یک باشگاه ورزشی

– حمایت از یک تیم ورزشی

– حمایت از یک سازمان ورزشی: مثل حمایت بانک سامان از فدراسیون والیبال

– حمایت از یک ورزشکار حرفه ای: که در ورزش به این امر صحه گذاری نیز می گویند. مثل ایرانول از نکونام حمایت کرد.

 

و نوع سوم برندسازی از طریق ورزش تبلیغات در ورزش است

که از این دست شرکتهای زیادی را می توان مثال زد…

 

در پایان باید بگویم که برندسازی از طریق ورزش زمانبر است و نیاز به این دارد که افرارد و یا سازمانهایی که به این امر ورود می کنند باید صبور بوده و برنامه بلند مدتی را برای خود ترسیم نمایند تا بتوانند نتیجه خوبی بگیرند.

 

امیدوارم تونسته باشم تا حدودی مقوله برندسازی از طریق ورزش را روشن نمایم. اگر خوانندگان ارجمند سئوالی در این زمینه و در خصوص چگونگی برندسازی از طریق ورزش برای شرکت، سازمان و کسب و کار خودشان داشتند خوشحال میشوم پاسخگو باشم.

 

اینده اذعان متفکران و ریسک پذیران است

 

شاد و پرتوان باشید

 

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است

ارادتمند: د. عظیم زاده